Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Πηνειού 2016


Το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Πηνειού 2016 παρουσιάστηκε στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου που δόθηκε το μεσημέρι στο Μύλο του Παππά από τον αντιδήμαρχο Πολιτισμού Πάνο Σάπκα.



Στη συνέντευξη παρέστησαν επίσης οι αντιδήμαρχοι Πρασίνου Δ. Αράπκουλε και Καθαριότητας Ν. Καλτσάς, ο αντιπρόεδρος της ΔΕΥΑΛ Θ. Καφφές που βοήθησαν στους τομείς αρμόδιότητάς τους, και ο Κώστας Λαμπρούλης εκ μέρους του Συνεργείου Μουσικού Θεάτρου ως συνεργαζόμενος φορέας της Ευρωπαϊκής Ημέρας Μουσικής στην οποία εντάσσεται το μουσικό μέρος του Φεστιβάλ.


Τρίτη 21/6
από Κεντρική Πλατεία προς Κοίτη Πηνειού
18.00 Caracatu 

Κεντρική Σκηνή
19.00-19.30 Μαθητές Λεσχών Πολιτισμού (Τάσος Νοτόπουλος)
19.30-20.00 Μοντέρνα Μαθητική Ορχήστρα Λεσχών Πολιτισμού (Νίκος Κωτσιανούλης)
20.00-21.00 Brasilentina
21.00-22.30 Diminuita
22.30-00.00 Koza Mostra

Δεύτερη Σκηνή
18.30-19.15 Rock Band Σ.Ω.Λ.
19.15-20.00 The Road Miles
20.00-21.00 Craang
21.00-22.30 Electro Vampires
22.30-00.00 Sleepin PillowΧορευτική σκηνή
20.30-20.45 Art Gate - Διαμαρτυρία
21.00-00.00 That’s Right (DJs)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια
18.00-21.00 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά
18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη
18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»
18.00-22.00 Σωματείο Εικαστικών 8 – Εικαστική Εγκατάσταση «Ηχόχρωμα»
18.30-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος - Γλυκές Νότες (Τμήμα Ζαχαροπλαστικής) - Face Painting (Τμήμα Αισθητικής)
18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation
19:00-21:00 Εργαστήρι Ζωγραφικής Νίκος Σαμαράς & Cask Gallery – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εικαστικό Βιβλίο – Artist Book» (για παιδιά και εφήβους)
19.00-22.00 Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσικές… Πινελιές!
19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) - Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
19:30 – 21:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Η μπάντα της Βιβλιοθήκης (παιδιά άνω των 5 ετών)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης
18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Συγχρονισμένη Κολύμβηση στη… στεριά
18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο
18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη - Επιτραπέζια Αντισφαίριση
18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» - Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους
19.00-21.00 J-Arts - Γνωριμία με το Kendo και το Judo
19.00-21.00 Fitness Club Dream Life - Yoga και Pilates

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Έκθεση Ζωγραφικής - Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα
Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»
Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας - Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ

Τετάρτη 22/6
ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
Κεντρική Σκηνή
21:00-21:30 Σύνολο Κρουστών Σ.Ω.Λ.
21.30-22.30 Λάργκο
22.30-00.00 Theodore

Χορευτική σκηνή
20.00-21.30 Εργαστήρι Παραδοσιακής και Λαϊκής Μουσικής “Μελωδία”
21.30-23.30 Ρεμπέτικη ΟρχήστραΜουσική Δρόμου
19.30-21.00 Σχολή Rock-Pop Δημοτικού Ωδείου Λάρισας (Ντίνος Καραποστόλου)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια
18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»
18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη
18.00-21.30 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά
18.00-22.00 Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας – Παιχνίδια του Κόσμου
18.30-20.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Ανοιχτό σεμινάριο φωτογραφίας για παιδιά και εφήβους
18.30-21.30 Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας – Στολίζουμε πιάτα με παραδοσιακά μοτίβα
18.30-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Μικρομαγειρέματα (Τμήμα Μαγειρικής)
18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation
19.00-21.00 Ομάδα Έκφραση – Θεατρικό Παιχνίδι «Ψίθυροι του ποταμού»
19:00-21:00 Εργαστήρι Ζωγραφικής Νίκος Σαμαράς & Cask Gallery – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εικαστικό Βιβλίο – Artist Book» (για παιδιά και εφήβους)
19.00-21.30 Νουτοπία – Εικαστικό Εργαστήρι «Διαβάζω μέσα στο νερό το άλφα, το βήτα και το ρω»
19.00-22.00 Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Πλάθοντας… μουσική!
19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) - Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
19:30 – 21:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Ζήσαν αυτοί κι εμείς καλύτερα (παιδιά άνω των 10 ετών και ενήλικες)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
17.00-00.00 Ball in the Box - Επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι σε ανθρώπινη κλίμακα
18.00-20.30 Ακαδημία Ποδηλασίας του Δήμου Λαρισαίων - Γνωριμία με το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής
18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης
18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Δράση ευαισθητοποίησης I LIVE FOR ME
18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο
18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη - Επιτραπέζια Αντισφαίριση
18.00-00.00 Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ - Μπριτζ & Αγωνιστικό Τάβλι
18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» - Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους
19.00-21.00 Ποδηλατικός Α.Σ. Πηνειός – Ποδηλατοδεξιοτεχνία (μικρή πίστα ποδηλασίας)
19.00-21.00 Τμήμα Αθλητισμού Δήμου Λαρισαίων - Αγώνες Beach Volley και Beach Handball
19.00-21.00 Fitness Club Dream Life – Total Body και Brazilian Hips
20.00-21.00 Μάχη Αρβανίτη – Ανοιχτό μάθημα Yoga
21.00-22.30 J-Arts - Γνωριμία με το Kendo και το Judo

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Νέα Ακρόπολη – Happening “Τι αγαπάω στη Λάρισα”
Έκθεση Ζωγραφικής - Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα
Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»
Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας - Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ

Πέμπτη 23/6
Παρέλαση από Μύλο του Παππά προς Κοίτη Πηνειού
20.00 Φιλαρμονικές Ορχήστρες Rybnik & ΔΩΛ (Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών)

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
Κεντρική Σκηνή
21.00- 22.30 Ελληνικό Λαϊκό Πρόγραμμα (Αλέξανδρος Τσιωνάς – Χρήστος Παπαχρήστος)
22.30-00.00 Παντελής Αμπαζής – Θανάσης Βυσκαδουράκης «σύκο από τον καναπέ»

Χορευτική σκηνή
19:45-20:15 Λέσχες Πολιτισμού - Zumba Kids
20:15-20:45 Ε.Σ. Αμπελοκήπων – Zumba Kids
21.00-23.30 Blue Matter Swing band

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια
18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»
18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη
18.00-21.30 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά
18.00-22.00 Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας – Παιχνίδια του Κόσμου
18.30-20.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Ανοιχτό σεμινάριο φωτογραφίας για παιδιά και εφήβους
18.30-21.30 Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας – Στολίζουμε πιάτα με παραδοσιακά μοτίβα
18.30-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Κατασκευές, Παραμύθια και Παιχνίδια (Τμήμα Προσχολικής Αγωγής)
18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation
19.00-21.00 Λέσχες Πολιτισμού – Θεατρικό Παιχνίδι «Ψίθυροι του ποταμού»
19.00-21.00 Σύλλογος Φίλων του Πηνειού & Δίχως Ωμέγα – Θεατρικό Παιχνίδι «…του Πηνειού και του νερού»
19.30-21.30 Νέα Ακρόπολη – Ομαδικά παραδοσιακά παιχνίδια & Book Sharing
19:30 – 21:00 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Μεγάπολις (παιδιά άνω των 6 ετών)
19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) - Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
19.30-21.30 Λέσχες Πολιτισμού – Action Painting
21:00-22:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Μην σκεπάζεις το ποτάμι (για ενήλικες)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
17.00-00.00 Ball in the Box - Επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι σε ανθρώπινη κλίμακα
18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης
18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Πρώτες Βοήθειες σε συνεργασία με την ΕΠΙΖΩ
18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο
20.30-21.00 Capoeira Jacobina Arte Larissa – Επίδειξη Capoeira
18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη Λάρισας - Επιτραπέζια Αντισφαίριση
18.00-00.00 Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ - Μπριτζ & Αγωνιστικό Τάβλι
18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» - Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους
19.00-21.00 J-Arts - Γνωριμία με το Kendo και το Judo
19.00-21.00 Fitness Club Dream Life - Zumba
20.00-21.00 Μάχη Αρβανίτη – Ανοιχτό μάθημα Σωματικής Ισορροπίας

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Έκθεση Ζωγραφικής - Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα
Ακαδημία Ποδηλασίας Δήμου Λαρισαίων - Ποδηλατοπορεία από νηπιακούς ποδηλάτες
Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»
Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας - Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ

Παρασκευή 24/6
Παρέλαση από ΔΩΛ προς Κοίτη Πηνειού
19:30 Φιλαρμονικές Ορχήστρες Rybnik, Ελασσόνας & ΔΩΛ (Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών)

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
Κεντρική Σκηνή
20.30 – 21.00 Φιλαρμονική Ορχήστρα Rybnik (Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών)
21.00 – 22.00 Joey
22.00 – 00.00 Πάνος ΜουζουράκηςΧορευτική σκηνή
21.00-00.00 Combo Despeto

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια
18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»
18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη
18.00-21.30 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά
18.00-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Αρτοποιήματα και Ζυμαράκια (Τμήμα Αρτοποιίας)
18.00-22.00 Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας – Παιχνίδια του Κόσμου
18.30-20.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Ανοιχτό σεμινάριο φωτογραφίας για παιδιά και εφήβους
18.30-21.30 Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας – Στολίζουμε πιάτα με παραδοσιακά μοτίβα
18.30-21.30 Νέα Ακρόπολη – Εργαστήρι δημιουργίας αρχαιολογικών αντιγράφων
18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation
19.00-21.00 Λέσχες Πολιτισμού – Θεατρικό Παιχνίδι «Ψίθυροι του ποταμού»
19.00-22.00 Δημιουργική Πόρτα – Εικαστική και θεατρική δράση «Παραμυθολογία στις όχθες του Πηνειού»
19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) - Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
19.30-21.30 Λέσχες Πολιτισμού – Action Painting
19.30-21.00 ΧΟΡΙΠΠΟΣ Κέντρο εκπαίδευσης, διάγνωσης, άθλησης και θεραπειών - Σωματικό παιχνίδι έκφρασης από ξυλοπόδαρο
19:30 – 21:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Ποιητικές ανατροπές (παιδιά άνω των 10 ετών και ενήλικες)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
17.00-00.00 Ball in the Box - Επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι σε ανθρώπινη κλίμακα
18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης
18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Παιχνίδια με το νερό
18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο
20.30-21.00 Capoeira Jacobina Arte Larissa – Επίδειξη Capoeira
18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη Λάρισας - Επιτραπέζια Αντισφαίριση
18.00-00.00 Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ - Μπριτζ & Αγωνιστικό Τάβλι
18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» - Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους
19.00-21.00 Fitness Club Dream Life – Pilates και Yoga
19.45-20.45 Σταυρούλα Γκανάτσα – Επίδειξη και ανοιχτό μάθημα Aerial Flow Τecnique
21.00-22.30 J-Arts - Γνωριμία με το Kendo και το Judo

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Έκθεση Ζωγραφικής - Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα
Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»
Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας - Προβολή φωτογραφιών της δράσης «Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ»


Χορηγοί:
Εφημερίδα Ελευθερία, COSMOTE, ΒΙΟΚΑΡΠΕΤ, IKEA, Las Ramblas, Θεσσαλικο ΙΕΚ - Γιάτσος, gk karelas, Αλέξανδρος Γιαννακός & Υιοί, Intercomm Foods S.A., Μπύρα ΑΛΦΑ

Σχετικά Άρθρα

Timeline